taksite
09 آذر 1401 - 11:53

تعدادی از مرسولات پستی توقیف شده در بیرجند آزاد شد

۲۵ آبان ماه امسال در خبرگزاری تسنیم خبری با عنوان "رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان خراسان جنوبی از کشف محموله‌های پستی قاچاق در بیرجند خبر داد" منتشر شد که مدیرکل پست خراسان جنوبی خبر از آزادی تعدادی از این مرسولات پستی داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند، حسین ظهوری در این باره، اظهار داشت: 23 فقره از مرسولات پستی توقیف شده ارسالی از زاهدان با رای قاضی سازمان تعزیرات حکومتی بیرجند آزاد شده است.

مدیرکل پست استان خراسان جنوبی گفت: دو هفته قبل تعدادی از مرسولات پستی ارسالی از زاهدان توسط پلیس امنیت اقتصادی بیرجند به ظن کالای قاچاق  توقیف شده بود که با ارائه مجوزها و مدارک مثبته 23 فقره از مرسولات  آزاد شده و بخش دیگر هم برای آزادسازی با مجوزهای ارائه شده توسط فرستندگان مرسوله در دست بررسی است.

به گزارش تسنیم 25 آبان ماه امسال رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان جنوبی اعلام کرده بود "ماموران پلیس امنیت اقتصادی در بازرسی از یک دستگاه کامیون حامل محموله‌های پستی در شهرستان بیرجند، انواع کالای قاچاق به ارزش یک میلیارد و 848 میلیون ریال کشف کردند".  البته همان روز شرکت ملی پست در واکنش به این ادعای پلیس خراسان جنوبی اعلام کرد: ‌شرکت ملی پست به عنوان یکی از ارکان اقتصاد دیجیتال کشور، حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان آنها است و در زنجیره ارزش ارائه محصول این قبیل مشتریان قرار می‌گیرد، لذا بر این اساس صرفا متولی نقل و انتقال مرسولات پستی است.

در بخش تجارت الکترونیک، محتوای مرسولات توسط مشتریان در اقصی نقاط کشور ثبت سفارش شده و توسط فروشگاه‌ها و کسب و کارهای فعال در عرصه تجارت الکترونیک، بسته‌بندی و جهت تحویل به مشتریان به واحدهای اجرایی و ادارات پست شهرستان‌ها ارائه می‌شود. بر این اساس مسئولیت محتوای مرسولات و رعایت قوانین موضوعه کشور بر عهده فرستنده مرسولات است.

در جوابیه پست آمده است "برابر بررسی صورت گرفته از مجموع  قریب 1300 بسته که در کامیون حامل مرسولات پستی از مبدا زاهدان به بیرجند ارسال شده، صرفا تعداد 59 بسته به "ظن کالای قاچاق" توسط ضابطین انتظامی از کامیون حامل مرسولات خارج و الباقی مرسولات به مقصد مرتبط رهسپار شده‌اند. برابر رویه‌های تعریف شده فهرست مرسولاتی که به ظن کالای قاچاق توسط عوامل انتظامی از طی مسیر آنها جلوگیری می‌‌شود به مبدا آنها اعلام تا فرستندگان با ارائه اسناد و مدارک مثبته از قبیل انواع مجوز واردات، پته گمرکی و غیره نسبت به رفع ظن اقدام کنند و در صورت عدم اتقان مدارک، مراتب توسط مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی بررسی و با تایید این مراجع عنوان کالای قاچاق مشمول آنها خواهد شد".

انتهای پیام/ 252/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889879